Problém se spolknutými chlupy
 

Kočka je velmi čistotné zvíře, které si svým drsným jazýčkem pravidelně čistí srst. Svou srst tak zbavuje nejen nečičistoty a špíny, ale i vypadaných chlupů. Ty se na zdrsněném povrchu jazyka zachytí a jelikož je kočka neumí vyplivnout, jedinou možností je chlupy spolykat. Jednotlivé chlupy se následne dostávají do trávicího traktu. V normálním případě chlupy bez problémů projdou trávicí soustavou a jsou vyloučena prostřednictvím exkrementů. Někdy však dojde k situaci, kdy je jich přespříliž, slepí se a tvoří se z nich kuličky či zámotky. Odborné nazývané Trichobezoáry nebo je Bezoáry. Srst však není nikterak stravitelná a proto se zámotky musí dostat z těla ven.

Snadno si dovedeme představit, jak v trávicí soustavě chuchvalce chlupů překáží. Ve střevech zabraňují plynulému procházení potravy, a pokud se zámotky nachází v žaludku, fungují jako dráždivý element a neustále nutí zvíře ke zvracení. Problém spolknutých chlupů se týká venkovních i domácích koček, přičemž více náchylné jsou kočky polodlouhosrsté a dlouhosrsté, jejichž dlouhé chlupy logicky zvětšují objem chuchvalců v těle. Kuličky spolykaných chlupů mohou dokonce časem ztvrdnout jako kámen a v nejhorším případě může dojít i k ucpání střeva či žaludku, což znamená přímé ohrožení života kočky. Proto je důležitá prevence vzniku bezoárů a včasná léčba, pokud se objeví jejich příznaky.

 

Prevence vzniku zámotků

Prevence je základ. Jak předcházet spolykání přílišného množství chlupů? Například když pomůžete kočce s čištěním srsti. Denní vyčesávání srsti ( péči o srst zvýšit v období jara a podzimu, kdy dochází k přesrstění). Dále je možné kočce dávat vaječný žloutek, kokosový olej, pamlsky a snacky či krmivo se specifickým složením (minerální a rostlinné oleje, maziva, atd.), které umožní hladký průchod chuchvalců trávicím traktem a zabraňují vzniku a usazení zámotků. Takových doplňků výživy je v současné době na trhu spousta. Často mají v názvu anglické slovo hairball, znamenající zámotek chlupů. Kočka by také měla mít přístup k travinám (šáchor, pšenice, ječmen, oves a jiné zelené rostliny). Ty můžeme pěstovat na vatě, v květináči, na záhonku nebo je natrhat venku, omýt a pak je kočce nabídnout. Ta je zpravidla okouše, ale hned vyzvrací spolu se zámotky. To je úplně v pořádku, je to přírodní cesta, jak se zbavit bezoárů.

 

Příznaky výskytu zámotků v žaludku

Spolykané chlupy jsou zcela běžnou součástí kočičího života do okamžiku, dokud jich není příliš mnoho. Pokud kočka cca jednou až čtyřikrát do měsíce vyzvrací nestrávené chlupy, pak je ještě vše v pořádku. Pokud však kočka trpí plynatostí a má zácpu (absence výkalů, častá a marná snaha trus vytlačit) či jiné problémy se stolicí, pak je možnou příčinou právě usazený smotek chlupů v trávicí soustavě. Dalšími varovnými signály mohou být dávení bez vyzvracení (což svědčí o zámotcích dráždících žaludeční stěnu) nebo naopak příliš časté zvracení, dále netečnost, apatie, odmítání potravy, neupravená srst.

 

Pokud kočka není schopna se zámotků zbavit sama, je třeba jí co nejdříve pomoci, neboť se jedná o bolestivou záležitost a navíc by mohlo dojít k velmi nebezpečnému ucpání střev či žaludku. V případě výskytu těchto příznaků je nejjistější dopravit zvíře k veterináři. V závislosti na závažnosti případů je veterinářem doporučena léčba pomocí medikamentů, někdy je však třeba chirurgické odstranění chuchvalců z těla.

článek - Trichobezoáry https://felinium.webnode.cz/trichobezoary/