Pitný režim...
 
Kočky pochází ze suchých pouštních oblastí jako je Asie a Afrika. Kočky jsou nastaveny tak, aby získaly a využily veškerou vodu, kterou potřebují, z jejich kořisti (kočka požírá celou svou kořist, nejčastěji drobného živočicha, jehož tělo tvoří kůže a srst, svalovina, kosti a vnitřní orgány, což je dostatečný přísun vody pro organismus). Kočky krmené převážně suchou potravou (granule, obsah vody do 10%) pijí sice na první pohled více vody, avšak v porovnání s kočkami krmenými mokrou stravou (obsah vody až 80 % v krmivu) je to až o polovinu přijaté vody denně méně). Kočky nemají dobře vyvinutý pocit žízně a nemusí být snadné donutit kočku dostatečně pít, pokud dostává suchou stravu.
Kočky krmené převážně suchou stravou produkují v průměru méně a daleko koncentrovanější moč než kočky, které konzumují mokrou stravu nebo syrové potraviny. Nedostatek vody zatěžuje ledviny a zvyšuje riziko vzniku močových kamenů. Kočka, která jí pouze suchou stravu, musí vypít denně přibližně 0,5 dl vody na kilogram své tělesné hmotnosti.
Kočkám se doporučuje kromě suchého krmiva přidávat i krmivo vlhké (konzervy, kapsičky, paštiky) a nebo čerstvé maso.
 

 

      

 

 

Chcete-li  dosáhnout vyššího zájmu o příjem vody, je vhodné kočce pití zpříjemnit, dopřejte jí proto různé zdroje vody: různé velikosti a tvary misek na různých částech obydlí nebo kočičí fontánky, vodu tekoucí přímo z kohoutku, atd...
 
Fontána pro kočku...
V dnešní době lze koupit celou řadu fontán. Na výběr máte různé tvary, druhy, materiály i velikosti. Některé kočky totiž nerady pijí odstátou vodu a potřebují ji neustále čerstvou. Pokud tedy nejste s kočkou celý den doma a ona nemá možnost si vám kdykoli o vodu říct, je dobré pořídit fontánu...
Údržba fontány není nijak náročná. Přibližně jednou týdně fontánu kompletně rozeberete a vyčistíte, jednou měsíčně vyměníte filtr, který je součástí fontány, jinak stačí pouze dolévat vodu.
 
Voda v jídle...
Dostává vaše kočka kapsičky nebo konzervy? Přidejte ji do jídla trochu vody nebo nesoleného slabého vývaru navíc. Kočka tak do sebe dostane víc tekutin.
 
Velká miska s vodou...
Keramická, skleněná nebo nerezová, vyšší, hlubší miska... Kočky všeobecně rádi pijí z větší vodní hladiny. Měňte vodu několikrát denně, aby byla stále čerstvá, a nezapomeňte pokaždé misku pečlivě umýt, aby se z misky nestal ráj bakterií.
 
Velká miska s vodou a kamínky...
Keramická nebo skleněná větší miska s kamínky na dně kočky láká. Hlavně v letních dnech je to zábava, pitný režim a ochlazení v jednom. Kočka je zvíře zvědavé a nedá ničemu pokoj. Při lovení kamínků si máchá své tlapky, kterými loví kamínky na dně a při následném olizovanání si mokré packy slíže (tím dochází i k doplnění tekutin)
 
Zalité květináče s šáchorem...
Některé kočky zase milují vodu z podmisek u květináčů. Pokud doma máte pro svou kočičku šáchor (šáchor je bahnitá rostlina a má ráda stání ve vodě) počítejte s tím, dejte k některým květináčům větší podmisku a nechte kočku napít.
Pozor, u šáchoru nesmíte používat žádná hnojiva!!!!  U květin, které doma máte a hnojíte je, zamezte kočce jakýkoliv přístup k podmisce!
 
Letní teplé dny...
V letních měsících je nutné na pitný režim dát větší důraz. Několikrát denně vyměňovat vodu za čerstvou a tím se stává voda pro kočičky lákavější (nezapomínat na důkladné umytí misky)
 
Každá kočka má své libůstky a to, co vyhovuje jedné nemusí vyhovovat druhé. Je potřeba zkoušet a hledat...