Jak bezpečně cestovat s kočičkou.....
Během cesty.....
Kočka může zpočátku (nebo i celou cestu) mňoukat – mluvte na ni mírným a uklidňujícím hlasem, ale rozhodně ji nepouštějte z přepravky ven. Její projevy Vás dost možná budou přivádět k nepříčetnosti, ale není pravděpodobné, že by kočka trpěla – jen dává najevo, že se jí tam nelíbí! Neustálý pohyb a zvuk auta kočku nakonec nejspíš uspí nebo aspoň uklidní. Kočku pravidelně kontrolujte.
 
Teplota v autě....
Nepodceňujte rychlý nárůst teploty uvnitř vozidla. Pamatujte na to hlavně tehdy, když uděláte cestovní přestávku na protáhnutí, občerstvení a kočku necháte v autě. Zaparkujte vůz pokud možno ve stínu a nechte okna/ dveře otevřená. Úpal může zabíjet!!!! Máte-li více koček, je lepší je přepravovat ve více přepravkách, což umožní lepší proudění vzduchu, více prostoru a menší šanci na přehřátí. Nabídněte kočičce čerstvou vodu, kterou si vezete z domova. Pokud kočička nechce stresem pít, podejte ji tekutiny větší stříkačkou po kapkách (pozor na to, pouze po kapičkách, aby kočička vodu nevdecha!!!)
 
Kočičí nevolnost.....
Pokud Vaši kočičce bývá během cestování  špatně a zvrací, nekrmte ji nejméně pět hodin před zahájením cesty. Můžete kočičce před cestou dát homeopatikum coccoline ( cca půl hodiny před cestou)  většinou s ním mám dobré zkušenosti.

 

co sebou při každém cestování....
vlhčené ubrousky, jednorázové podložky/ručník/deka, pokud je potřeba "lék"na uklidnění, beaphar křupavý pamlsek, proti nevolnosti homeopatikum Cocculine
 
co sebou na delší cestu....
Větší přepravka, pohodlný pelíšek, menší toaleta, stelivo, misečka s granulkami, misečka na vodu, lahev vody, stříkačka, přepravka, něco na případné uklidnění ( beaphar křupané kozlíkové polštářky, proti nevolnosti homeopatické cocculine ( vše se podává nějakou dobu před cestou), na delší cestu či pobyt mimo domov doporučuji sebou vozit i očkovací průkaz/europas.
 
                      Zákon říká....
Česká legislativa (zákon č. 361/2000 Sb. v platném znění, § 5 Povinnosti řidiče, body i) a j) vyžaduje následující:
  • zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,
  • zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.
Nikde ovšem nenajdete přesný návod, jak pravidlům vyhovět (pouze, že můžete dostat pokutu, když jim nevyhovíte).....
Jako rozhodující tedy spíše považuji věnovat se bezpečnosti Vás a Vaší kočičky.
 
Týrání zvířat při přepravě....
Na přepravu zvířat, a to i v případě pejskařů nebo chovatelů koček se vztahují rovněž ustanovení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ten mimo jiné předepisuje, aby zvíře dostalo během jízdy najíst a napít, aby mu byl ve vhodných okamžicích poskytnut odpočinek a vůbec aby bylo k přepravě způsobilé. Pokud kočku povezete v přepravce nebo kontejneru, je nutné, aby jeho podlaha nebyla kluzká, zabránila prosakování výkalů nebo aby z nich zvíře nemohlo uniknout. Kočka v nich musí zaujmout přirozenou polohu a musí být zajištěno dostatečné proudění vzduchu. Přepravka také musí být v autě umístěna tak, aby se nemohla hýbat....
 
            Jakým způsobem se dá tedy s kočičkou cestovat?
 
Přepravní pásy/postroj s připnutím
V potřebách pro zvířata najdete pásy pro zvířata, které můžete připoutat v autě. Jejich účinnost je podle mě po zkouknutí crash testů hodně sporná, v každém případě by se mělo jednat o nějaký postroj (nikdy ne obojek), který připnete k bezpečnostním pásům v autě.
 
Přepravní plátěná taška
Jako nejbezpečnější se mi jeví přepravní tašky, uložené mezi přední a zadní sedačky na zem vozidla. Plátěná přepravka nepraskne, více méně se nijak nepoškodí....
 
Přepravní plastové přepravky
Plastovou přepravku připoutáme pomocí bezpečnostního pásu, vždy na zadní sedadlo. Pokud se jedná o  klasickou plastovou přepravku s drátěnými dvířky, umístěte ji dvířky na stranu, ne směrem dopředu. I když se plastové přepravky jeví jako nejbezpečnější,  některé se v crash testech i při nárazu v malých rychlostech rozpadly.....otázkou je, jak bezpečné jsou plastové přepravky? Přežila by to kočička?
 
 

Cestování s kočičkou v zimním období

V zimním období je důležité myslet na zateplení přepravky (teploučká deka do přepravky a potah na přepravku) kočička by Vám mohla cestou prochladnout....