Jak bezpečně cestovat s kočičkou.....
Během cesty.....
Kočka může zpočátku (nebo i celou cestu) mňoukat – mluvte na ni mírným a uklidňujícím hlasem, ale rozhodně ji nepouštějte z přepravky ven. Její projevy Vás dost možná budou přivádět k nepříčetnosti, ale není pravděpodobné, že by kočka trpěla – jen dává najevo, že se jí tam nelíbí! Neustálý pohyb a zvuk auta kočku nakonec nejspíš uspí nebo aspoň uklidní. Kočku pravidelně kontrolujte.
 
Teplota v autě....
Nepodceňujte rychlý nárůst teploty uvnitř vozidla. Pamatujte na to hlavně tehdy, když uděláte cestovní přestávku na protáhnutí, občerstvení a kočku necháte v autě. Zaparkujte vůz pokud možno ve stínu a nechte okna/ dveře otevřená. Úpal může zabíjet!!!! Máte-li více koček, je lepší je přepravovat ve více přepravkách, což umožní lepší proudění vzduchu, více prostoru a menší šanci na přehřátí. Nabídněte kočičce čerstvou vodu, kterou si vezete z domova. Pokud kočička nechce stresem pít, podejte ji tekutiny větší stříkačkou po kapkách (pozor na to, pouze po kapičkách, aby kočička vodu nevdecha!!!)
Pozor!!! Nikdy nenechávejte zvířátko v uzavřeném vozidle!!!!
 
Hromadění tepla v uzavřeném voze...
Venkovní teplota 5 minut uvnitř vozu 10minut uvnitř vozu 30 minut uvnitř vozu 60 minut uvnitř vozu
20 °C 24 °C 27 °C 36 °C 46 °C
22 °C 26 °C 29 °C 38 °C 48 °C
24 °C 28 °C 31 °C 40 °C 50°C
26 °C 30 °C 33 °C 42 °C 52 °C
28 °C 32 °C 35 °C 44 °C 54 °C
30 °C 34 °C 37 °C 46 °C 56 °C
32 °C 36 °C 39 °C 48 °C 58 °C
34 °C 38 °C 41 °C 50 °C 60 °C
36 °C 40 °C 43 °C 52 °C 62 °C
38 °C 42 °C 45 °C 54 °C 64 °C
40 °C 44 °C 47 °C 56 °C 68 °C

 

Kočičí nevolnost.....
Pokud Vaši kočičce bývá během cestování  špatně a zvrací, nekrmte ji nejméně pět hodin před zahájením cesty. Můžete kočičce před cestou dát homeopatikum coccoline ( cca půl hodiny před cestou)  většinou s ním mám dobré zkušenosti.

 
Co sebou při každém cestování....
vlhčené ubrousky, jednorázové podložky/ručník/deka, pokud je potřeba "lék"na uklidnění, beaphar No stress křupavý pamlsek, proti nevolnosti homeopatikum Cocculine
 
Co sebou na delší cestu....
Větší přepravka, pohodlný pelíšek, menší toaleta, stelivo, misečka s granulkami, misečka na vodu, lahev vody, stříkačka, přepravka, něco na případné uklidnění ( beaphar křupané kozlíkové polštářky No stress, proti nevolnosti homeopatické tabletky cocculine ( vše se podává nějakou dobu před cestou), na delší cestu či pobyt mimo domov doporučuji sebou vozit i očkovací průkaz/europas.
 
                      Zákon říká....
Česká legislativa (zákon č. 361/2000 Sb. v platném znění, § 5 Povinnosti řidiče, body i) a j) vyžaduje následující:
  • zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,
  • zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby.
Nikde ovšem nenajdete přesný návod, jak pravidlům vyhovět (pouze, že můžete dostat pokutu, když jim nevyhovíte).....
Jako rozhodující tedy spíše považuji věnovat se bezpečnosti Vás a Vaší kočičky.
 
Týrání zvířat při přepravě....
Na přepravu zvířat, a to i v případě pejskařů nebo chovatelů koček se vztahují rovněž ustanovení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Ten mimo jiné předepisuje, aby zvíře dostalo během jízdy najíst a napít, aby mu byl ve vhodných okamžicích poskytnut odpočinek a vůbec aby bylo k přepravě způsobilé. Pokud kočku povezete v přepravce nebo kontejneru, je nutné, aby jeho podlaha nebyla kluzká, zabránila prosakování výkalů nebo aby z nich zvíře nemohlo uniknout. Kočka v nich musí zaujmout přirozenou polohu a musí být zajištěno dostatečné proudění vzduchu. Přepravka také musí být v autě umístěna tak, aby se nemohla hýbat....
 
            Jakým způsobem se dá tedy s kočičkou cestovat?
 
Přepravní pásy/postroj s připnutím
V potřebách pro zvířata najdete pásy pro zvířata, které můžete připoutat v autě. Jejich účinnost je podle mě po zkouknutí crash testů hodně sporná, v každém případě by se mělo jednat o nějaký postroj (nikdy ne obojek), který připnete k bezpečnostním pásům v autě.
 
Přepravní plátěná taška
Jako nejbezpečnější se mi jeví přepravní taška, uložena mezi přední a zadní sedačku na zem vozidla. Plátěná přepravka nepraskne, více méně se nijak nepoškodí....
 
Přepravní plastové přepravky
Plastovou přepravku připoutáme pomocí bezpečnostního pásu, vždy na zadní sedadlo. Pokud se jedná o  klasickou plastovou přepravku s drátěnými dvířky, umístěte ji dvířky na stranu, ne směrem dopředu. I když se plastové přepravky jeví jako nejbezpečnější,  některé se v crash testech i při nárazu v malých rychlostech rozpadly.....otázkou je, jak bezpečné jsou plastové přepravky? Přežila by to kočička?
 
 

Cestování s kočičkou v zimním období

V zimním období je důležité myslet na zateplení přepravky (teploučká deka do přepravky a potah na přepravku) kočička by Vám mohla cestou prochladnout....