Zabezpečení oken‚ dveří a balkónu

 

Nového majitele kočičího kamaráda čeká před jeho příjezdem/nastěhováním pár důležitých zabezpečení ......zařizování pevných sítí do oken. Kočky totiž instinktivně vyhledávají vyvýšená místa a místa s dobrým výhledem do okolí. Mnoho lidí se domnívá, že pokud bydlí ve vyšším patře, kočka nemůže vyskočit a síť tedy nepotřebují. To je ovšem omyl. Rok co rok se setkávám se zprávami, že kočička někomu z okna vypadla...

Pokud jde o nízké patro, kočička se nemusí stihnout přetočit na všechny čtyři ale i kdyby se jí nic nestalo, utrpí obrovský šok. Poprvé se ocitne na ulici, mezi všemi těmi pachy a vzruchy.... V lepším případě se vám ji povede najít, v tom horším se nadobro ztratí, někdo nebo něco ji ublíží nebo ji přejede auto.

Nemylte se, i z vysokého patra kočka může vypadnout. Může odpočívat na  parapetu, něčeho se leknout a spadnout. Může kolem letět moucha, což nenechá její lovecký instinkt v klidu a při chňapnutí po ní udělá krok do prázdna.... Při pádu z výšky už kočička lehce přijde ke zlomeninám nebo vážným zraněním, kterým může i podlehnout.

K zabezpečení oken a balkonů máte několik možností. Pokud nemůžete nebo nechcete zasahovat do fasády domu, můžete si v chovatelských potřebách koupit teleskopické hliníkové tyče, na které síť uchytíte. Jde i o nejlevnější variantu. Kamenem úrazu ale může být dotažení teleskopu. Další možnost je dřevěná kontrukce, na které je síť vypnutá.

!!!! pravidelně síť kontrolujte, jestli je vše v pořádku a není někde poškozená ( kočička by poškozenou sítí mohla prolést a průšvih by byl hned na světě)!!!!!

Další možností je set ochranné sítě se součástkami na připevnění. Zde už ale musíte do fasády nebo okna vyvrtat otvory na připevňovací háky. Po obvodu sítě pak už jen protáhnete připevňovací šňůru (síť bude po krajích pevnější), kterou následně zavěsíte do háků.

Poslední alternativou je sjednat si firmu, která vám okno/balkon zasíťuje. Výhodou je, že se nemusíte bát, že vrtáním poškodíte zateplení domu nebo plastové okno. Firma si jistě poradí i pokud byste si sami s montáží nevěděli rady, třeba pokud máte plechový parapet a zasíťují vám i terasu bez stropu. Navíc máte na vykonanou práci záruku.

Bezpečné není ani větrat jen na "ventilačku". I tak může kočka větracím otvorem utéct, v horším případě se zaseknout, poranit nebo se dokonce udusit. Můžete si ale koupit speciální mříž, která vám pokryje volný prostor vyklopeného okna a větrat pak můžete bezstarostně. Seženete ji v každých větších chovatelských potřebách Bitiba, zoohit). Dalším bezpečnostím prvkem je dětská pojistka, kterou otevřené okno či ventilaci zmenšíte...

Zmenšovací dětská pojistka na ventilačce okna zmenší prostor, kam se kočička už nevleze, ale i přesto větráte... Dá se použít jak na balkonové dveře, tak i okna. Dobré je i na průvan...

 

* Otevřené okno                                                                        * otevřená ventilace okna

 

* Ochranné mřížky

Nebezpečrní okolo oken opravdu není dobré podceňovat. Kočička vám může léta bez problému lehávat na parapetu, ale stačí jeden okamžik a neštěstí může být na světě. Nakonec nejde o tak drahou prevenci a za ten pocit klidu, že jste chlupáčovi zajistili bezpečí, to stojí.

 

Rodinný dům má velkou výhodu s možností vytvoření voliéry, zasíťované terasy.... voliéra/ zasíťovaná terasa je pro mě naprosto ideální řešení... kočičky mají přístup "ven" a přitom jim nehrozí žádné nebezpečí. Mohou sledovat dění kolem, pozorovat ptáčky, motýly a další zajímavé živočichy, mohou se v bezpečí vyhřívat na sluníčku,..... průchod z domu do voliéry se dá vyřešit dvířky, kterými si sami mohou kdykoliv jít tam, či zpět.... u nás jsem zatím za dveřníka ( takže když nějaká kočička stojí u balkonových, jdu a pouštím do voliéry nebo z voliéry domů)...