Jak zchladit kočku....
 
Naše kočky jsou kočky chované v bytě. Nemají tedy možnost úkrytu, například ve stínu pod stromem v zahradě jako jiné kočky domácí. Neodbytné sluneční paprsky deroucí se během dne ze všech stran skrze okna dovnitř bytu, chtě nechtě, zvyšují teplotu uvnitř.  Naše zvířata tolik možností, kde pobývat v chladnějším prostředí nemají.
Možná se budete divit - kočky přece teplo a sluníčko mají rády. V teplotách okolo třiceti stupňů však i jim může hrozit přehřátí organismu, především je-li zvíře staré či nemocné. Jak tedy na to?
To, co by kočka v první řadě určitě měla mít během celého dne, je čerstvá voda. Ačkoli k tomu léto svádí, nedávejte kočce ledovou vodu k pití. Voda by měla mít teplotu od 15 do 20 stupňů Celsia. Stejně jako lidé a další zvířata i kočky budou během léta více pít, nebo by určitě měly. Pokud se do toho samy nemají, můžete je na vodu nalákat například kočičí vodní fontánkou či puštěným kohoutkem ve vaně či v umyvadle.
Základem je u nás také celodenní volný přístup do koupelny, chodby, kuchyně či jiné chladné místnosti, která bývá v létě oproti ostatním o něco chladnější. Dlažba je v horké dny plně využívaná....
Já jsem velmi ráda, že bydlíme ve starém domě s metrovou zdí, takže i v nejteplejších dnech zde máme příjemně...
Pokud nemáte doma dlažbu, nezoufejte a dejte na zem mokrý ručník. 
Velký pozor dávejte na chladící podložku!!!! za mě ji nedoporučuji!!! gel, který obsahuje je toxický a po jeho pozření může dojít k otravě!!!!
Pozor! nikdy kočku nebalte do studeného ručníku ( krevní kapiláry, které jsou v podkoží a které jsou roztažené ( aby jim proudilo teplo z těla přes kůži ven) se chladem modkrého ručníku smrští a teplo se začne vracet zpět do těla. Pokud je tedy kočka ve stádiu přehřátí, začne se navracením tepla do středu těla, teplota ještě zvyšovat a může docházet ke ztrátě vědomí a v případě, že nedojde k rychlému ochlazení, tak i smrt z přehřátí organizmu.
A když už jsme u té srsti… Ačkoli kočky z pravidla před létem línají a zbavují se tak přebytečné srsti, která jim zůstala po zimě, i my jim můžeme s údržbou kožíšku pomoci. A to pravidelným vyčesáváním, ideálně každodenním. Kožich kočky se tak provětrá a zbaví odumřelých chlupů, které samy nevypadly. Je to důležité především u polodlouhosrstých a dlouhosrstých koček,  které jsou prý více náchylnější na přílišná letní vedra. Nedoporučuji kočičku ostříhat nebo oholit. Její srst slouží jako termoizolační a ostříháním nebo oholením o tuto výhodu přijdou.
V neposlední řadě je důležité zmínit letní jídelníček. Ten by se neměl měnit od toho, na co je kočka normálně zvyklá. Jen je možné, že kočka sama sníí příjem potravy. Nelekejte se, sní tolik, kolik v létě potřebuje. Pokud dáváte vaší kočce suché i mokré krmivo, u vlhkého v létě hrozí, že se bude rychleji kazit. Dávejte ho tak kočce raději po menších dávkách. Stejně tak je lepší dávat krmení spíše v ranních a večerních hodinách, kdy již není takové horko. Vše však vždy záleží na zvycích vaší kočky.
 
 
 
 
POZOR! nikdy nenechávejte své zvířátko v zaparkovaném autě ani na chvilku. Při vyšších teplotách v uzavřeném autě velice rychle stoupá teplota a pro zvířátko je to smrtelně nebezpečné!
 
Zvířata se nadbytečného tepla zbavují zrychleným zkráceným dýcháním. Při něm ztrácejí vodu a dochází k jejich dehydrataci. Jak teplota v autě stoupá, zvířata přestávají mít fyziologickou schopnost udržet stálou tělesnou teplotu a dochází k jejich přehřátí. Ochlazování přehřátého zvířete a rychlá návštěva veterináře může pomoci. Přehřátá zvířata mohou být otupělá, zmatená a neschopná koordinace pohybu. Přehřátí může vést ke křečím, kómě a v nejhorším případě až k úmrtí zvířete. Přehřáté zvíře je třeba okamžitě přemístit pryč z přímého slunce do stínu nebo do chladné místnosti. Dále se zvíře sprejuje chladnou, ale ne ledovou vodou. Do podpaží a slabin zvířete se doporučuje vložit plastové sáčky s chlazenou vodou. Zvíře, které je ošetřeno veterinárním lékařem do 90 minut od přehřátí má větší šanci na přežití. „V žádném případě nedoporučujeme ponoření zvířete do ledové lázně nebo chladné vody. To způsobuje zúžení povrchových cév a další zvýšení vnitřní teploty zvířete“

       

        Cestování s kočičkou