Není tajemstvím, že složení potravy má vliv na zdravotní stav. Jako u lidí, tak i u zvířat. Kolik lidí tolik chutí a kolik chovatelů, tolik názorů. Tak jako všechno podléhá různým trendům, tak i to co dáváme našim mazlíčkům. Jsou chovatelé co preferují krmení výhradně granulemi nebo granulemi a masem nebo pouze masem.
 
Kočky pocházejí z divoce žijících kočkovitých šelem. Přestože jejich domestikace je dlouholetých, genetické rozdíly mezi nimi a divokými šelmami jsou minimální. Jsou to masožravci a k ​​jejich výživě patří především maso. V divočině konzumují ulovenou kořist téměř celou - to znamená, že i vnitřnosti, kde jsou natrávené rostliny čímž získávají potřebné další živiny jako vitamíny, minerální látky stopové prvky, ale i balastní látky.
 
Při krmení je si třeba uvědomit, že kočka potřebuje krmiva asi 3% své hmotnosti. Protože i zde jsou rozdíly v metabolismu, tak konkrétní dávku pro konkrétní kočku upravíme podle toho zda přibírá nebo hubne.
Granule - při výběru vhodného typu granulí je potřeba zjistit složení a zvážit pro jakou skupinu granule kupujeme (koťata, dorost, senioři ... zdraví, nemocní ....). I zde platí, že za málo peněz málo muziky v našem případě nízký podíl masa, vitamínů a vůbec potřebných živin. Zde si dovolím upozornit, že maso a složka živočišného původu není totéž. Nebudu zde preferovat konkrétní výrobce a značky - průzkum si udělá každý sám.
Granule prémiových a vyšších tříd obsahují doporučenou dávku všech potřebných živin. Někteří výrobci mají i speciální řady, diety - například light (pro obézní kočky), urinal (pro kočky s urinálnymi problémy), pro koťata, juniory, adult a adult +, pro kastráty a pod.
Výhoda při krmení granulemi je, že pro chovatele je to nejméně pracné krmení a zvířata dostanou krmivo s optimálním složením.
Syrové maso - je pro kočky jako masožravce asi nejpřirozenější forma. Když se rozhodnete pro tuto variantu, třeba si uvědomit, že - jak jsem zmínila v úvodu - masožravci konzumují ulovenou kořist téměř celou. V případě, že chceme krmit syrovým masem, nemůže krmit výlučně masem. Je třeba sestavit pestrý jídelníček. Potravinová skladba by měla být: 60% maso, 15% kosti, 10% vnitřnosti a 15% zelenina.
Je vhodné stravu doplňovat o výživové doplňky s obsahem minerálů a vitamínů, balastních látek.
Kočku nedonutíte sežrat co sama nechce. Pokud je zvyklá od chovatele výlučně na granule, tak přechod na maso musí být postupný, abyste se vyhnuli gastrointestinálním problémem (průjem, zvracení), které mohou být pro kočku až život ohrožující.
Pokud vámi nabízenou potravu kočka odmítá, tak jí třeba dát to co žere, co má ráda. Zejména u koťat a mladých jedinců je důležité, aby žrali několikrát denně. Maiňáčci potřebují vydatnou potravu, aby měli z čeho budovat to mohutné tělo.
Mně se osvědčilo krmit kombinovaně - granule mají k dispozici celý den a 2x denně dostávají syrové maso, 1x denně kapsičky nebo konzervy a vitamínové pasty.
Pozor! I krátká hladovka může způsobit u kočky rozpad jater - kočka není pes, kterému krátká hladovka neublíží. Lipidózy jater je fatální stav - patologické ztučnění pečení, jehož příčinou může být nevhodná potrava - radikální diety, nedostatek bílkovin, nadbytek tuku, nedostatek karnitinu, argininu ... hladovka! Kočka má vysoké nároky na přísun proteinů. Proteiny obsahují aminokyseliny, které kočka využívá při glukoneogenezi, která probíhá v játrech a je hlavním zdrojem glukózy u koček. Tento proces je aktivní u hladových i sytých koček. Proto pokud kočka nejí, využívá jako zdroj energie proteiny vlastního těla a stav podvýživy nastupuje velmi rychle.

 

 

Výživa kastrované kočky/kocoura
 
Rannou či klasickou kastraci volí spousta majitelů koček a chovatelů. Výhody a nevýhody kastrací jsou dost často diskutovány a probírány. O čem se však mluví méně, je výživa kastrované kočky a její potřeby. Je pravdou, že kastrované kočky, hlavně kocouři, mají vyšší sklony k onemocnění močového aparátu a tvorbám močových kamenů.  Dalším problémem z hlediska výživy je u  kastrovaných koček vyšší sklon k nadváze - lenost a nedostatečnost pohybu.
Nejvhodnější prevencí před těmito problémy se jeví správné složení výživy a rozhodně se v daném případě nevyplatí šetřit. Přece jen operace, popřípadě následné speciální diety, které je většinou nutné nasadit na celý život nejsou pak levnou záležitostí. A jaké jsou základní rozdíly mezi výživou kastrované a nekastrované kočky?
 
Po kastraci se nejen ve většině případů zvětší chuť ke krmivu, ale většina koček a kocourů zleniví a vyžadují méně pohybu. Venkovní kočky již netráví tolik času na pochůzkách a hledáním vhodných partnerů, zdržují se více v okolí svého bydliště. Což jsou vše faktory, které vedou nejen k přibývání na váze, ale bohužel i k následné obezitě, která je rizikovým faktorem mnohých dalších chorob. Krmivo speciálně určené pro kastrované kočky je typické nižším energetickým příjmem při zachování stejné kvality jednotlivých složek. Jinými slovy vaše kočka má pocit, že je sytá, současně však nepřijme z krmiva tolik energie, kolik by přijala z krmiva pro nekastrované kočky. Vhodné je nejen upravit krmivo a jeho energetickou hodnotu, ale také podmiňovat v kočce více pohybu, více si s ní hrát, popřípadě ji vytvořit zajímavé prolézačky a možnosti vybití přebytečné energie.
Druhým nejčastějším problémem, jak již bylo zmíněno výše, jsou problémy s močovými cestami a tvorbou močových kamenů. I když mohou tyto problémy mít i kočky nekastrované, mnohem více pacientů veterinárních ordinací tvoří kastrované kočky, z čehož je nejvíce kocourů. Pro zdravý močový trakt je důležité nejen optimální pH a vyvážený poměr minerálů, ale také dostatečný příjem vody. Proto krmiva určená kastrovaným kočkám dbají hlavně na obsah minerálních látek, aby nedocházelo k jejich přesycení v močovém traktu a následnému srážení do podoby močových kamenů. Majitelé by si také měli všímat četnosti močení a příjmu tekutin. Většina koček má v oblibě pití kapající vody, popřípadě pití z tzv. fontánek, které jsou již běžně k dostání v obchodech s potřebami pro zvířata.
 
A v neposlední řadě stojí za zmínku kůže a srst. Hormony ovlivňují nejen kvalitu srsti, ale také pokožku jako celek. Proto může po kastraci někdy dojít ke změně její kvality a také častějšímu vypadávání srsti.  Krmiva určená pro kastrované kočky se věnují i této problematice a snaží se vypadávání srsti zmírnit a  zlepšovat její kvalitu pomocí přídavku omega nenasycených mastných kyselin ve vyváženém poměru.
Investice do kvalitního typu krmiva se vyplatí a dvakrát tolik v případě kastrované kočky. Nejen že kvalitní krmiva dbají na kvalitní ingredience, podporují imunitní systém a přispívají k celkovému zdraví vaší kočky, ale u kastrovaných koček navíc pomáhají předcházet vzniku močových onemocnění, jsou prevencí obezity a pomáhají udržovat hladkou a  lesklou srst.
Proto bych majitelům kastrovaných koček doporučila postupně po kastraci přejít na krmivo určené této kategorii. Většina výrobců krmiv má ve své produktové řadě zařazena krmiva pro kastrované kočky a tudíž nemusíte měnit svou oblíbenou značku a ani cena se výrazně nezmění. Budete však vědět, že pro svou kočku a její zdraví se snažíte dělat maximum.  Zdravá a veselá kočka vám bude odměnou za vaši péči.