Před tím než u vás doma padne konečné rozhodnutí, že si přivedete domů malé chlupaté klubíčko, zamyslete se nad tím, zda budete mít dost času i trpělivosti se o koťátko starat. Malé kotě bude vyžadovat vaši pozornost neustále, tedy pokud nebude zrovna spinkat. Koťátko je zvídavé a hravé, potřebuje stále nové podněty k hraní, zábavu, hry, ale také nějaké to vaše pomazlení. Musí mít neustále k dispozici čerstvou vodu, granulky a čistý záchůdek. Kotě také jednou vyroste a už to nebude to malé roztomilé klubíčko, které jste si přivedli kdysi domů. Stále ale bude potřebovat vaši pozornost, péči a lásku. Kočička se dožívá v průměru 12ti až 15ti let. Jste ochotni se o ni po celou dobu starat? A víte vůbec, že kočka líná? Je potřeba ji pravidelně kartáčovat, ale i úklid bytu vám zabere více času. Jestli nepřekousnete nějaký ten chloupek, koťátko si raději nepořizujte. Pokud máte ve všech těchto otázkách jasno, a jste pevně rozhodnuti si kočičího kamaráda pořídit, můžete se začíst do dalšího povídání. Pokud jen trochu váháte, zkuste vaše rozhodnutí ještě přehodnotit. Zajeďte se popovídat k nějakému chovateli, ať přesně víte, co vás čeká a můžete posoudit, zda to všechno zvládnete.

Jaký je rozdíl mezi koťátkem do chovu, na výstavy a na mazlíčka
Pokud se rozhodnete pořídit si kočku s průkazem původu (tedy s  PP) čeká váš ještě další rozhodnutí, a to zda si chcete pořídit kočku, se kterou se v budoucnu budete věnovat chovu, výstavám a odchovávat koťata s průkazem původu, nebo si chcete pořídit kočku jako domácího mazlíčka. Koťátka do chovu i tzv. na mazlíka mají obě průkaz původu. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Chovatel ze svého vrhu určí, které koťátko bude splňovat výstavní a chovné předpoklady, a které bude prodávat jako mazlíčka. Jak jsme si již řekli výše, koťátko prodávané jako mazlíček má také průkaz původu, nesplňuje ovšem veškeré předpoklady. Takové odlišnosti často laik ani nepozná, kotě je zdravé a krásné, a proto pokud si ho chcete pořídit pro radost, je pro vás koťátko na mazlíčka ideálním řešením. Cena koťátek "mazlíčků" se pohybuje v nižších cenách, než je cena koťátek prodávaných do chovu. Skutečná cena se liší dle jednotlivých chovatelských stanic, liší se i cena jednotlivých koťátek jednoho chovatele dle kvalit daného jedince.

Jak si správně vybrat koťátko
Jestliže víte, že si pořídíte kotě, čeká vás asi ten nejdůležitější krok, a to je správně si koťátko vybrat. Hlavním hlediskem při výběru koťátka je především fakt, aby bylo zdravé. Jak to poznáte? Mělo by být na první pohled hravé, mít čistý zadeček, očička i čumáček. Mělo by s chutí přijímat potravu, být čilé a působit spokojeně. Nesmí být bojácné, ustrašené a schovávat se ( to je špatná známka socializace). Při výběru kotěte jsou důležité testy ( stačí testy obou rodičů s negativním výsledkem). Pokud si vyhlídnete např. na internetu či v inzerátu nějaké koťátko, nejlepší bude, pokud se na něj pojedete podívat ještě dříve, než bude k odběru. Chovatel vás rád uvítá. Kotě si pořádně prohlédněte, zeptejte se chovatele na to, co koťátko jí, jaké granulky mu máte připravit, jaké stelivo chovatel používá, jaké bude mít očkování atd. Můžete takto navštívit i několik chovatelů a vybrat si koťátko, které se vám bude nejvíce zamlouvat (vždy si domluvte jen jednu návštěvu v chovatelské stanici za den, nikdy nenavštěvujte dvě a více chovatelských stanic - hrozí tak nechtěné nakažení a ohrožení koťat) Chovatelské stanice navštěvujte zdraví ( bez nachlazení, kašle,.....)

 

Kočka nebo kocour
Pokud si pořizujete kočičku či kocourka na mazlíčka, je zcela na vás, jaké pohlaví zvířete si zvolíte. V obou případech bude kočička či kocourek  vykastrovaný. Kastrace zamezí nejen nežádoucímu nakrytí kočičky, ale také nepříjemnému značkování.

Jedno kotě nebo rovnou dvě
Z vlastní zkušenosti víme, že malé kotě vyžaduje neustále naši pozornost. Potřebuje si hrát, lovit, běhat a honit se. Ale jak se mu máme stále věnovat, když jsme často dlouho do odpoledne v práci? Jako nejlepší řešení se nám osvědčilo pořídit koťátku kočičího kamaráda. Pokud chcete koťátko na mazlíčka, jako nejvýhodnější řešení je pořídit si dvě koťátka z jednoho vrhu. Obě koťátka jsou na sebe zvyklá a příchod do nového domova tak pro ně bude méně stresující. Žádný velký problém by však nemělo představovat pořídit koťátku stejně starého kamaráda z jiného vrhu. Není totiž nic krásnějšího než pozorovat dvě hrající si koťátka. Můžete si také pořídit nejprve jedno koťátko a teprve časem, když zjistíte, že péči o něj zvládáte, mu pořídit kočičího kamaráda. Obecně lze říci, že mladší zvířata se seznamují snadněji, a že starší kočka či kocour lépe přijme menší kotě, než staršího kamaráda.