Péče o srst
Mainská mývalí kočka patří mezi polodlouhosrsté kočky, textura srsti je hedvábná, měkká, na dotek chladná, mírně mastná, přizpůsobí se do každého počasí...
Krátká na hlavě, lopatkách a nohách, postupně se prodlužující dolu po bocích, a pak s plně osrstěnými kalhotami na zadních nohách a břiše. Podsada je hebká, jemná, překrytá tužší hladkou překrývající srstí. Límec narůstá později...
Při pravidelné péči o srst není moc náchylná k plstnatění. Doporučuje se důkladně kartáčovat alespoň jednou týdně.
Česat se začíná hřebenem se širokými rotačnými zuby od hlavy k ocasu. Poté kartáč (používám Flexi kartáč) se zahnutými kovovými štětinami. Ocas se češe velmi opatrně a krátkými tahy, dlouhými tahy z něj vyškubete srst, která dorůstá velmi pomalu...
V létě bývá srst o dost kratší, v zimě je delší a hustší.
V době línání (jaro a podzim) je třeba věnovat vyčesávání srsti větší pozornost. Je to období, kdy se srst mění. Vyčesáváním zamezíte zplstnatění a drdování srsti a také nežádoucímu spolykání chlupů )... Doporučuji v tomto období vyčesávat pravidelně, alespoň 3x týdně...
V případě zanedbané zadrdované srsti použijte prořezávač srsti a opatrně problémové místo pročeště a drd odstraňte. Pokud je drd velký a prožezávačem nejde prožezat a vyčesat, odholte drd strojkem ( je to nejrychlejší a bezbolestné řešení)..
Srst mainské mývalí kočky se může poměrně dost mastit v souvislosti s hormonálními změnami. Přehnané maštění u kořene ocasu se lehce vyřeší dětským pudrem (používám dětský pudr borotalco)
 
 
Koupání není nezbytné, koupeme pouze v případě nutnosti / nehody a před každou výstavou. Kosmetiku používáme Groomer´s Goop a Anju Beauté. Na každou srst (ať už barvu či kvalitu je jiný šampon)
!!!! U kosmetiky vždy pozor na to, aby se kočička během koupele neolízla a aby byl šampon pečlivě ze srsti vymytý!!!!  Při špatně vymyté srsti šamponem a následném olízání může dojít k otravě!!!!
 
Každá koupel má svůj postup, který je důležité dodržovat....
 
 
Zhruba jednou za týden je vhodné po rozčesání kožíšek zapudrovat: rozhrňte srst na "pěšinky" a na ně nasypte pudr (jakoby jste cukrovali  bábovku - používáme dětský pudr Borotalco). Promněte srst rukama, aby se pudr rovnoměrně v srsti rozptýlil. Nechejte chvíli působit a potom kočku vykartáčujte proti srsti. S pudrem vykartáčujete i mastnotu a špínu.
 
 
POZOR!!! Ocásek se nekartáčuje! Pouze opatrně rozčešte hustým hřebenem, zapudrujte a pak pudr z ocásku "vytřeste" nebo vyfoukejte.
 
Pozor!!!! Nepoužívejte furminátor ( pro mainy není vhodný)