aneb základní mýtus o alergii na kočky...........

 

O alergiích na kočky by člověk měl přemýšlet dříve, než si kočku pořídí, a měl by si předem určit stanovisko, jak bude postupovat, pokud by se alergie objevila. Člověk je totiž zodpovědný nejen za sebe, ale také za zvíře, které si pořizuje. Každé zvykání si kočky na nový domov je stresující a u kočky se mohou projevit nejen nemoci, ale také psychické potíže. Ale jsou nějaké možnosti, jak alergickým reakcím předcházet?


Prevence a čistota jsou základ
Co alergikovi způsobuje největší potíže? Zcela jistě kontakt s prachem v místnosti, kde jsou kočky. Chlupy se slinami a prachem jsou v prostoru a třeba zametání anebo vytírání prachu jsou pro alergika nepříjemné. Zcela jistě nejhorší činností s množstvím alergenů je vybírání záchůdků. Pokud jste tedy alergik, požádejte někoho, aby vám s touto nevábnou činností pomohl.


Důležitou věcí je odstranit koberce, ve kterých se alergeny zachycují. Podlahy se daleko lépe udržují v čistotě. Pořiďte si dezinfekci, ale kočky musíte z místnosti odstranit, dokud podlaha neuschne všude v místnosti, jinak byste si kočky mohli otrávit. Výbornými prostředky jsou Sanytol anebo Desprej – ten je vhodný i k dezinfekci těžce nedostupných míst a pelíšků. A na pelíšky nezapomínejte. Pravidelně je perte a dezinfikujte, škrabadlo vysávejte a také dezinfikujte – v nepřítomnosti koček! A nezapomeňte dezinfikovat kočičí WC minimálně jednou týdně, zamezíte tak také šíření bakterií.

Pokud vám to prostory dovolují, do ložnice kočky nepouštějte. V noci se vaše tělo zregeneruje a připraví se na boj s alergenem. Opravdu existují případy, kdy se podařilo alergické reakce zmírnit a vytvořit si tak přirozeně imunitu soužitím s kočkou a dodržováním výše popsaných tipů. Ne každý však má sílu překonávat nepříjemné projevy alergie kvůli chvilkám mazlení se s kočičím kožíškem.


Další osvědčenou metodou je pravidelné koupání vaší kočky, alespoň jednou týdně. Pozor, pouze šamponem pro kočky! Uvidíte, zda vám to pomůže.


Nejhorší pro kočku je, když se jí v bytě začnete vyhýbat a přestanete se s ní mazlit ze strachu z alergie. Kočka vašemu chování nerozumí a může začít trpět, mohou se začít projevovat i potíže s chováním.

Účinná léčba
Co pomáhá proti alergii? Určitě navštivte lékaře a ten vám předepíše léky na alergii, pokud máte astma, dostanete inhalátory. Dávkování přísně dodržujte. Jako podpora léčby alergií se výborně osvědčila hlíva ústřičná, která se může pravidelně dvakrát denně užívat. Znám případ, kdy se alergie zmírnila natolik, že hlíva nahradila léky na alergii. Takto výrazně může hlíva zaúčinkovat hlavně v začátcích alergií.


Čaje z mateřídoušky jsou také skvělým pomocníkem. Po jednom šálku večer se vám uleví a dýchání se uvolní. Na trhu je mnoho zaručených pomocníků, ty však musíte sami vyzkoušet. Na každého platí něco jiného.

Samozřejmě něco to stojí, ale není snad skvělé, že je zde možnost, jak si ponechat kočičí miláčky a zbavit se přitom alergie?


Pokud vám říká váš lékař, že jediným řešením je zbavit se kočky, najděte si jiného lékaře.


Pamatujte, že léčba alergií si vyžaduje také vaše odhodlání bojovat s ní, stejně jako s jakoukoliv jinou nemocí. Pokud milujete svá zvířata, jistě najdete řešení, jak zvládnout jejich chov i alergii.