Koťata se rodí bez zubů, mléčný chrup má 26 a trvalý má 30 zubů. První zoubky vypadávají mezi 4 a 6 měsícem věku kočky. Přezubování obvykle začíná od malých řezáků v přední části tlamičky, přes špičáky až k větším třenovým zubům. Koťata v období prořezávání zubů mohou začít okusovat hračky nebo nábytek, aby si od nepříjemného pocitu ulevila. Problém se vyřeší obvykle sám, ale stejně jim můžete nabídnout něco ke žvýkání - podívejte se v chovatelských potřebách.
 

Prevence

Kočkovité šelmy v divočině mají zuby mnohem čistší. Jejich strava totiž obsahuje tvrdší kousky, než jaké najdete v konzervách nebo granulích. Kosti, kožešina nebo peří ptáků nebo hlodavců pomáhají přirozeně odstranit zbytky potravy.

To nejjednodušší, co pro svou kočičku můžete udělat, je pravidelně (minimálně jednou týdně) jí dát možnost si zuby „vyčistit“, a to tím, že jí dáte něco k okousávání. Ať už jsou to komerčně vyráběné kosti, suchary nebo normální kosti - ovšem pozor, pouze takové, které nemůže spolknout! Navíc, žvýkání vede také k vyšší produkci slin, které působí přirozeně proti infekcím.

Jak poznat, že je chrup v pořádku?

Vaše kočka má:

  • bílé zuby
  • nezapáchající dech
  • růžové dásně těsně přiléhající k zubním krčkům

 

Jak poznat, že chrup není v pořádku?

Pokud tedy nepečujete o chrup své kočky dostatečně, můžete postupně sledovat:

  • permanentně zapáchající dech
  • oteklé, červené, příležitostně krvácející dásně
  • sníženou chuť k jídlu
  • uvolněný nebo chybějící zub

 

K zanedbání preventivní péče o zuby přispívá zkrmování pouze měkké stravy bez jakýchkoliv tvrdých a křupavých částí, které za normálních okolností masírují dásně a pomáhají čistit exponovaný povrch zubu. Pokud k tomuto pravidelně nedochází, začíná se na zubu hromadit tzv. plak – tvořený neviditelným povlakem bakterií, ze kterého postupně vzniká zubní kámen – ten můžete sledovat jako oranžovohnědý povlak na zubu.

Zubní kámen se šíří pod dásně až na zubní lůžko a způsobuje pak zánět dásní (gingivitis) a zubního lůžka (periodontitis). Jestliže ani v tomto stadiu nezasáhnete, dochází k uvolnění zubu a následně k jeho vypadnutí.