Ach ty chlupy...

Každý chovatel a majitel kočičky to moc dobře zná. Chlupům se s kočičkou prostě člověk nevyhne. A pokud máte doma kočiček víc, je vaše oblečení i domácnost pravidelně pokrytá kočičími chlupy...
Berte chlupy s humorem a nadhledem, budete mít o chlup lepší oblečení :o)
Každý, kdo si pořídí domácího mazlíčka a je jedno, jestli je to kočička, pejsek, králíček,... musí s chlupy prostě počítat. Pokud se z každého chloupku budete hroutit, nepořizujte si mazlíčka ...
 
 
Pár rad, jak eliminovat kočičí chlupy...
Nadměrné línání... Je potřeba přijmout fakt, že kočičky prostě línají. V období, kdy se mění letní a zimní srst, se musí zvýšit frekvence vyčesávání. Jde o zcela přirozený jev. V některých případech může však kočička línat nadměrně. Příčiny, proč se tak může dít, jsou různé. Může to způsobit stres, špatná strava, paraziti nebo kožní či zdravotní problém. Pokud tedy máte pocit, že vaše kočička líná podivně dlouho, poraďte se s chovatelem či veterinární lékařem.
 
Pravidelné vyčesávání...
Základním pravidlem, jak zamezit chlupům poletujícím všude po domácnosti, je pravidelné vyčesávání speciálním hřebenem. V dnešní době již existuje spousta hřebenů a kartáčů, ze kterých si můžete vybrat. Ideální jsou malé kartáče s plochou pokrytou jemnými zuby, které vypadané chlupy zachytí ještě dřív, než se z kožichu dostanou na podlahu nebo na váš svetr.
 
Správná strava...
Základem pevného zdraví a krásné srsti je správná, kvalitni a vyvážená strava. Dbejte proto na to, jaké složení má kočičí strava, kterou své kočičce dáváte.... Strava by měla být pestrá, vyvážená, bohatá na vitamíny a minerály. Důležité je také krmit potravou s optimálním složením mastných kyselin Omega-6 a Omega-3. Dále pomáhá obsah zinku a biotin. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i různé oleje. Vyzkoušet můžete například lososový olej, který příznivě působí proti lámavosti a vypadávání srsti, má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Špatná, matná a hodně líbající srst může být způsobená špatnou stravou s nízkým obsahem bílkovin nebo s minimem vitaminů a minerálů.
 
Samočistící kartač na odstraňování chlupů...
Speciální polyesterový samočistící kartáč během chvilky zbaví Vaše oblečení, sedačku, koberečky, polštáře či škrabadlo nechtěných chloupků. Vyrábí se i v kabelové verzi.. Jemným tahem odstraníte z místa chloupky, které zůstanou na kartáči...díky jemnému tření kartáče o pouzdro zůstanou chloupky v pouzdře a kartáč opakovaně používáte.
 
Sušička...
V kočičí domácnosti je sušička velmi dobrý pomocník. Vyprané prádlo nejen krásně a rychle vysuší, ale kokonale zbaví chlupů z oblečení, dek, povlečení,....
 
Válečky na oblečení...
Bez nich to nejde. Pokud jste tak ještě neučinili, neváhejte a pořiďte si lepivé válečky na oblečení, které srst z oblečení či nábytku spolehlivě odstraní. Vyrábí se různé typy v různých cenových variantách a k dostání jsou i maličké verze, které se vám snadno vejdou do kabelky nebo do tašky. Když potom opustíte dům a všimnete si, že na sobě máte vzkaz od svých chlupáčků, můžete chlupy během několik vteřin pohodlně sundat.
 
Vysavač s filtrem...
Dalším zázrakem moderní doby jsou vysavače se speciálními filtry. Pořiďte si lux s HEPA filtrem, který vás zbaví alergenů, a často jsou k dostání také speciální nástavce, které jsou navrženy přímo na odstraňování chlupů – a to i z polstrovaného nábytku. Není navíc na škodu věnovat péči i kočičím pelechům, prolézačkám a místům, kde vaši mazlíčci rádi lehají. Nebojte se vysavačem pořádně projet i kočičí strom.