Tabulka stavu těla kočky...
 
Jak zjistit, zda má váš mazlíček podváhu, ideální váhu, nadváhu či je obézní?
Odhaduje se, že přes přes 30 % koček má nadváhu. Mnoho majitelů domácích mazlíčků si ani neuvědomuje, že jejich mazlíček má nadváhu, protože přesně nevědí, jak to poznat. Zpráva, že domácí mazlíček má nadváhu, je pro mnohé majitele šokem. Obezita je skutečnou epidemií u zvířat, stejně jako u lidí. Nejen, že je zvíře s nadváhou vystaveno vyššímu riziku vážných zdravotních problémů, jako je cukrovka, pankreatitida a močové problémy, ale stávající zdravotní problémy se obvykle zhoršují, když má zvíře nadváhu. Je také extrémně nepříjemné mít nadváhu, stejně jako je tomu u lidí. V konečném důsledku se výrazně sníží délka života a kvalita života mazlíčka s nadváhou. Prvním krokem k řešení obezity u vašeho mazlíčka je rozpoznat, zda váš mazlíček nemá nadváhu. Posouzení, zda má váš mazlíček nadváhu, je opravdu jednoduché. U domácích mazlíčků si neděláme starosti s čísly na stupnici na výšku tak jako u lidí. Místo toho pro domácí mazlíčky platí systém bodování tělesného stavu.
Domácí mazlíček obvykle dostává skóre 5 nebo 9 v závislosti na použité stupnici.Při hodnocení tělesného stavu zvířete se posuzuje řada parametrů. Ty jsou uvedeny níže.
 
1. Žebra
Vnímejte obě strany hrudního koše svého mazlíčka. Žebra by měla být lehce nahmatatelná s mírným tukovým obalem. Pokud sotva cítíte žebra svého mazlíčka, pravděpodobně to znamená, že má nadváhu. Podobně, pokud jsou žebra ostře ohraničená a téměř bez tuku, může mít váš mazlíček podváhu. Mějte na paměti, že kočky přibývají na váze přes žebra v pozdější fázi obezity, takže kočka může mít stále nadváhu, ale zachovat si schopnost cítit žebra.Mějte na paměti, že srst může zakrývat žebra, takže pokud má váš mazlíček hodně srsti, budete muset prsty dostat až ke kůži. Pomáhá také pohybovat kůží přes žebra, pokud si nejste jisti. Pokrytí srsti může způsobit, že zvířata s podváhou vypadají zdravě. Na opačném konci spektra však buďte opatrní, abyste nepředpokládali, že váš mazlíček je pouze „načechraný“, když je ve skutečnosti obézní. To je velmi častý předpoklad.
 
2. Přítomnost pasu shora
Podívejte se na svého mazlíčka z ptačí perspektivy. Měly by mít pěkný obrys pasu svažující se (jako přesýpací hodiny) mezi jejich žebry a boky. Pokud se zdají být stejně široké kolem pasu jako na žebrech a bocích, mohou mít nadváhu.Domácí mazlíčci s velmi nadváhou budou mít tvar „sud“ jejich trupu. Tomu se chceme vyhnout.
 
3. Přítomnost pasu nebo „vtažení břicha“ ze strany.
Nyní se podívejte na svého mazlíčka z bočního pohledu. Měli byste vidět břicho vtažené nahoru pod bok, zužující se než hrudník a další postavu typu přesýpacích hodin.Pokud má břicho stejnou šířku jako hrudník a nezdá se, že by bylo „vtažené“, nebo pokud visí níže než hrudník, je pravděpodobné, že má váš mazlíček nadváhu.Všimněte si, že u koček je bříško místo, kde mají tendenci přibírat jako první. Malé množství „tukového váčku“ je normální, ale pokud jde o něco víc než jen mírné nafouklé nahromadění kůže, může to být tím, že vaše kočka potřebuje zhubnout.
 
4. Základna ocasu
Cítit se nahoře na základně ocasu, kde se ocas připojuje k trupu. Měl by být hladký obrys s malým množstvím tukového krytu a kosti pod ním by měly být hmatatelné.Zvířata s nadváhou zde budou mít značné zhoustnutí tuku a obézní zvířata budou mít ztluštění do bodu, kdy je obtížné cítit jakékoli kosti.Podívejte se na níže uvedené tabulky, kde je schematická ukázka toho, jak hodnotit skóre tělesné kondice vašeho mazlíčka od 1 do 9.