Jak vyfotit chlupáčka :o)

 

Fotografování by pro Vaše zvířata měla být zábava. Využijte jejich přirozených potřeb schovávat se, hrát si a předvádět se.

Chlupáček musí mít fotografování spojené s něčím příjemným, jen pak bude chtít spolupracovat.

Focení svým zvířecím kamarádům zpříjemňujeme pochvalou, pomazlením a pamlsky :o)

 

Jaké zvolit pozadí

Při domácím focení můžeme použít například jako neutrální pozadí deku ( mám více barev ), kožešinky, chundelaté pelíšky,....

Jaké zvolit dekorace

Jako dekorace ráda používám proutěné košíčky, truhličku s perlovým náhrdelníkem, plyšové hračky, vánoční řetězy a baňky,............

 

Přírodní pozadí

Když chceme vytvořit náznak přírodního prostředí, máme situaci ještě jednodušší. Na jakýkoliv neutrální pozadí si připravíme listí, dýně, kaštany, šišky, kus kůry nebo třeba kulánek dřeva ( bříza je super). Vše nasbíráme předem v přírodě. Snažíme se sladit barevnost a členitost chystaného prostředí. Do toho pak umístíme chlupáčka.

Pokud nám nejde o věrnou kopii prostředí daného druhu, můžeme být tvořiví a pohrát si s barvami, přidat do kompozice i květiny, ovoce nebo šišky – vše, co se nám líbí.

 

Fotografování venku

Situace je o to jednodušší, že prostředí pro zvířátko nemusíme vytvářet, můžeme ho najít, popřípadě jen doladit – květinami, dřevem, kamením, mechem nebo třeba trávou. Pozadí snímku můžou tvořit rozostřené přírodní prvky, například keře, stromy, kameny, květiny apod.

 

Fotografujte z úrovně očí zvířete

Fotografujeme  z výšky očí zvířete. Získáme tím lepší kompozici i výraz zvířete. Pohled z očí do očí je mnohem zajímavější. Pokud je zvíře malé a nechceme ležet v trávě, umístíme ho na vyvýšené místo, například na pěkný kámen porostlý mechem, pařez, dřevo,.....

 

Připravte na focení mazlíčka i prostředí

Na focení je potřeba chlupáčka připravit podobně jako na výstavu, to znamená vyčesat srst a otřít oči, aby u nich nebyly ospalky. Zvíře musí být čisté a v co nejlepší kondici.

Dejte si pozor na rušivé elementy v pozadí

Je třeba mít vše připravené již před fotografováním – prostředí i mlsky. Chlupáčka přineste na místo až těsně před focením, aby nebylo unavené, vystresované,.... Pracujte jen tak dlouho, dokud to chlupáčka baví. Nesmíte ho nutit, jinak v něm vypěstujete odpor k fotografování.

Velmi pomůže, pokud budete mít asistenta, který zvíře zabaví, dá mu odměny a mluví na něj – dosáhnete tím lepšího výrazu zvířete. Asistent zároveň zvíře ohlídá, aby neuteklo ze záběru nebo odněkud nespadlo.

 

Bavte se vy i váš zvířecí kamarád

I když se třeba ze začátku nedaří podle představ, focení musí vždy bavit vás i zvíře. Pokud si mazlíček focení užije, můžete ho zopakovat a získat fotku podle svých představ. Focení zvířat je totiž zejména o trpělivosti, dobré přípravě a empatii.

 

 

 

 

 

K focení našich chlupáčků používám....

  • Fotoaparát Nikon D 3200, objektiv Nikon 18-55mm nebo 18-105mm
  • Mobilní telefon  Huawei P10

- fotím zásadně bez blesku, nejlépe za denního světla (se světlem v zádech), pokud denní světlo není dokonalé, používám dvě studiová světla ( softboxy)