Čipování a registrace čipu....
 
Je koťátko čipované?
Všechna koťátka z chovatelské stanice Felina Mondo*Cz jsou čipovaná, koťátka mají svůj europas nebo očkovací průkaz. Nicméne od 1.1.2023 musí být každé kotě z chovatelské stanice čipované.
 
Co je čip?
Čip nebo transponder je  asi 3 mm velká kapsle, která je vyrobena ze speciálního skla, tzv. bioskla, které nereaguje s okolním tkanivem, takže není nebezpečná. Navzdory tomu, že se jedná o elektronický výrobek,  sama o sobě není zdrojem energie, ale  dokáže energii přijmout a zpět ji odrazit. To je celý princip čtení čipu čtečkou. Životnost čipu  kolem 20ti let.

Proč čipovat?
Čip je nezaměnitelná identifikace, tzn.  jedno zvíře může mít jen jeden čip, podobně jak je tomu u člověka, který může mít jenom jednu legální identitu. Podle čipu se dá Vaše zvířátko
lehce identifikovat, bez rozdílu jestli jde o účast na výstavě, ale také když se zvíře ztratí. Čip je také povinný při cestovaní do zahraničí. Takže jestli s Vaší kočičkou často cestujete, je čip nutností.

Kdy, jak a kde?
U čipu je jedno kdy. Čip se aplikuje do podkoží v oblasti levé strany krku pomocí injektoru. Bezprostředně po úkonu čip reaguje na čtecí zařízení.

Je potřeba psa nebo kočičku čipovat?
Jak už bylo popsáno výše, čip je nezaměnitelná identifikace.

Jsou čipovaná zvířata někde registrována?
Ideální je zaregistrovat kočičku do více  registrů. Pokud je kočička zaregistrována a je ji vystavena identifikační karta, má celoživotně zajištěno zdarma vyhledání v případě zaběhnutí. Pokud bude kočička čipována, ale nebude nikde zaregistrována, je čipování vlastně k ničemu, protože i když se ztracená kočička najde, není možné dohledat jeho majitele. Registraci provádí buď veterinář, nebo majitel. Registrace v Národním registru majitelů zvířat je zdarma, pokud je zvíře očipováno čipem datamars s českým národním kódem a má růžovou Registrační kartu NRMZ. Zvířata s jiným mikročipem nebo importovaná se registrují za poplatek. Poplatek je jednorázový a pokrývá náklady spojené s registrací a se zveřejněním údajů v prvním roce, kdy je záznam uložen v databázi. V dalších letech se však již žádný další registrační poplatek za zařazené zvíře nebo věc neplatí.

Co je potřeba, jestli chci se svým zvířátkem cestovat do cizích zemí?
Je nutno, aby měl čip, bylo vakcinované proti vzteklině a infekčním nemocem, případně některé země vyžadují sérologické vyšetření na stanovení protilátek na vzteklinu nebo prokazatelné odčervení proti tasemnicím.

Která zvířata můžeme čipovat?
Především se čipují psy a kočky, čipování je ale také žádané u exotických zvířat, jako jsou plazi a exotické ptactvo. Čipují se také koně a např. i fretky.