Jak správně vybrat veterináře...

 

Veterináře si můžeme vybrat podle mnoha kritérií, ale mezi nejčastější patří tato:
 
1) vzdálenost od místa bydliště (Rozhodující je také blízkost lékaře. Vždy se snažte najít veterináře, který má ordinaci snadno dostupnou vašemu bydlišti. V případě nutnosti navštíví vašeho pacienta jistě i u vás doma. Pokud však vaše zvíře bude trpět komplikovanějším onemocněním, pak se vyplatí vyhledat odbornou pomoc, i když to nemáte zrovna za rohem.)
2) doporučení od chovatelů, přátel (Dejte na doporučení chovatelů a přátel. Na internetových fórech či v klubech chovatelů jistě najdete tip na dobrého veterinárního lékaře.)
3) vhodné ordinační hodiny (Všímejte si také jestli je na jejich klinice pohotovostní, či nepřetržitá služba. Pokud neprovozují pohotovost, zajímejte se i o to, s jakou poliklinikou spolupracují.)
4) odborná způsobilost lékaře (Specializace veterináře liší. Každý  je zkrátka odborník na něco jiného. Proto se vždy poptejte, kterým zvířatům se nejčastěji věnuje. Holt lékař, který ošetřuje koně, krávy a prasata, nemusí dobře ošetřit i kočky.
5) přístrojové vybavení pracoviště (Provádí veterinář krevní testy, operace, rentgen, či ultrazvuk?)
6) finanční nároky lékaře (Ceny veterinárních výkonů se různí. Před zvolením toho svého si proto zjistěte ceny standardních výkonů (očkování, preventivní prohlídka, odčervování, kastrování apod.) a porovnejte s ostatními veterináři v okolí.)
7) přístup lékaře a personálu (péče nejlépe poznáte ze samotného přístupu veterináře k vašemu mazlíčkovi. Lékař by neměl pospíchat a zvířeti věnovat dostatečnou pozornost. Jeho pohyby by měly být jemné a klidné, aby se zvíře ještě více nestresovalo. Celkově by na veterináři mělo být vidět, že svoji práci dělá s láskou.)
Každé zvíře potřebuje svého osobního doktora. I když se závažný zdravotní problém u zvířat vyskytne jen málokdy, je třeba dbát na pravidelné preventivní prohlídky. Zvíře do rodiny přináší radosti, ale také starosti. Je třeba si uvědomit, že spolu se zvířetem přijímáme také zodpovědnost za jeho zdravý a spokojený život. Je tedy nutné dbát o jeho stravu, celkovou spokojenost a v nemoci mu poskytnout odpovídající péči.
 
Jak si tedy vybrat veterináře? Musí to být člověk, který je kočkomil, nesídlí
moc daleko, má rozumné ordinační hodiny, optimální vybavení, rozumí své práci, má přiměřené ceny a vaši známí k němu chodí dlouhá léta a jsou sním moc spokojení.