🐾  Manuál ke koťátku  🐾

 

                 Co potřebuje koťátko

Vybrali jste si mainské mývalí koťátko. Brzy zjistíte, že Vaše volba byla správná. Mainky jsou opravdové pohodářky mezi kočkami, vynikají nejen nevšední elegancí, velikostí a krásou, ale i úžasnou povahou. Jsou nesmírně inteligentní, vnímavé a mimořádně čistotné.

Svůj domov a lidi v něm milují a jsou velmi příjemnými společníky. Přejeme Vám hodně společných radostí.

 

                                                      Pár rad pro začátek

 

 Zdraví

Najděte si dobrého veterináře, nejlépe poblíž svého bydliště. Zeptejte se sousedů a známých, jaké zkušenosti s ním mají, zda se ho zvířata nebojí, je-li ochotný atd. Při jakémkoliv podezření na nemoc neváhejte ho navštívit! Pravidelně očkujte (platnost očkování je vyznačena v očkovacím průkazu). Pravidelně odčervujte (dvakrát do roka)


 

 •         Hygiena

  • Záchod. Doporučuji krytou toaletu Super Queen ( poskytuje větší soukromí a nevynáší se tolik stelivo.

   Naše kočky i koťátka jsou na kryté toalety zvyklé. Pokud je kočička/koťátko, které se bojí nebo neumí jít do dvířek, oddělejte ze začátku dvířka. Až si kočička zvykne, dvířka vraťte.

  • Stelivo. Nejlépe hrudkující. Nám se nejvíce osvědčilo stelivo Brit excellent. Vytváří pevné hrudky, které se dobře vybírají. Nasypte do záchodku dostatečné množství steliva (vrstvu min. 5 cm) a pravidelně (alespoň dvakrát denně) čistěte. Na čistění si opatřete speciální děrovanou lopatku. Stelivo průběžně doplňujte (důležitá je stálá vrstva) a jednou za čas ho úplně vyměňte, toaletu důkladně vymyjte s vystříkejte sanytolem ( savo nepoužívejte)

  • Kartáčování. Srst mainek nevyžaduje velkou péči. Opatřete si kartáč (s jemnými kovovými štětinkami a hřeben s otočnými hroty) a občas (tak jednou za týden) koťátko vykartáčujte. Bude to brát jako součást mazlení. V době línání vyčesávejte denně, zamezíte tím tak nechtěnému spolknutí chlupů.

  • Koupání. Mainskou mývalí kočku nemusíte koupat. Někteří chovatelé koupou před výstavou. V případě potřeby koupání ( doporučuji kosmetiku Jerob)

  • Zastřihování drápků. Podle potřeby stříhejte opatrně koťátku drápky. V chovatelských potřebách se prodávají speciální kleštičky.

  • Čistění uší a očí. Podle potřeby. Většinou se koťátko čistí samo. Ouška čistíme opatrně ušními tyčinkami namočenými v dětské olejíčku. Při větším či hlubším znečištění nechte čištění na veterináři. Očka čistěte tampónkem namočeným v borové vodě. Výtok z uší a očí může být příznak nemoci.

    

   Pelíšek

  •  Kočka si zpravidla vybere místo ke spaní a odpočinku sama. Zkuste jí ale nabídnout měkký a teplý pelíšek, uvidíte, jestli ho přijme. Mainky jsou velké milovnice tepla, rády se vyhřívají na okenním parapetu nebo na topení.

  • Kočka by při odpočinku neměla být rušena - je normální, že dospělá kočka prospí velkou část dne a aktivní je jen krátký čas, často se přizpůsobí svému člověku a aktivní bývá po jeho příchodu z práce a večer. Měla by mít proto své odpočívadlo na klidném místě a všichni členové rodiny (to platí zejména pro děti) by měli vědět, že spící kočka se neruší a na spící kočku se nesahá

    

    

   Zábava

  •  Kdo si hraje, nezlobí - pro kočky to platí dvojnásob. Opatřete koťátku hračky. Naše kočičky nejvíce milují myšky, malé balónky, mávátka s peříčky a rolničkou. Nemusíte ani žádné kupovat, nejvíce si vyhraje s úplně obyčejnými věcmi: kuličkou papíru, ptačím pírkem, špuntem, víčkem od petlahve, střapečkem na šňůrce nebo gumě, lehkým míčkem, plastovým obalem od kindervajíčka. Pokud nemáte moc času na hraní, můžete hračku zavěsit. Hračky je potřeba volit takové, aby z nich kočka nemohla oddělit části, které může spolknout - takové hračky mohou být nebezpečné.

  •  Je dobré mít vždy v záloze nějakou novou neokoukanou hračku, protože ty známé kočky časem přestanou bavit.

  • Velmi důležité je šplhadlo/škrabadlo, na kterém se koťátko vyřádí, obrousí si drápky a netrhá pak nábytek a koberce. Kvatlitní a robustní škrabadla doporučuji od firmy Rajenpets

    

   Strava

  • Obecně platí, že kočka by měla být ze začátku krmena tím, na co byla zvyklá v původním domově. Je pak na Vás, jestli kočku budete i nadále krmit stejným způsobem, nebo ji převedete na jiný styl krmení, vždy by ten přechod ale měl být postupný.

  • Opatřete koťátku mističky na granulky a vodu. Dobré jsou nerezové s gumovou základnou, která neklouže nebo keramické. Nepoužívejte plastové ( z misečky se můžou uvolňovat škodlivé látky a tím kočičce uškodit.

  • Koťátko musí mít stále k dispozici čistou vodu. Zejména v letních měsících v parných dnech kočky více pijí, koťata pijí také častěji. Na trhu je dnes velká nabídka různých fontánek, kterými lze kočkám pití zpestřit.

  • Kravské mléko se jako nápoj pro kočky nehodí, má jiné složení než kočičí a může přivodit zdravotní potíže.

  • Nešetřete na granulkách, nakupujte ve specializovaných prodejnách, ne v hypermarketech. Ideální je tzv. superprémiové krmivo, má vyvážené složení i s potřebnými vitamíny a minerály a projeví se na zdraví koťátka a kvalitě jeho srsti (pro koťata se hodí krmivo s označením KITTEN). Námi osvědčené značky: Optima nova, Acana, Orijen, N&D, RC, Taste of The Wild,..... Doporučuji mít více druhů, ať  má Koťátko výběr. Je jedno, jestli budete mít 5-6 misek a 5-6 druhů granulek nebo budete mít jednu velkou misku a granulky namíchané.

  • Protože je kočka masožravá šelma, je dobré ji denně dopřát syrové (po přemrznutí) – hovězí, vepřové, kuřecí, vnitřnosti

  • Pro zpestření je možné dát kapsičku/konzervičku (Cosma, MACs, Sheba, Royal Canin,..) Velké konzervy nedoporučuji, dlouho se spotřebovávají, kazí se ( pokud nemáte více kočiček).

  • Občas můžete dát kousek jemného sýra, pribináček, tvaroh)

  • Za odměnu může dát kočičí bonbónek (je velký výběr) nebo tyčinku (cosma, catessy, vitakraft, brit, ....)

  • multivitamínové pasty pro podporu imunity – Trixie, Gim-cat, smilla, …..

  • Pro doplnění vitamínů a kalorií je vhodná pasta Calo-Pet.

  • NEDÁVEJTE zbytky lidské potravy (obsahují sůl a koření, které kočičkám škodí), uzeniny, sladkosti (čokoládu).

    

    

    

   Procházky, pobyt venku

  • Mainské mývalí kočky se naučí snadno (rychleji než psi) chodit na vodítku. Vhodný je postrojek (obojek spojený s uchycením přes hrudník - prodávají se v chovatelských potřebách, jsou určeny hlavně pro malé pejsky. Nenechte se odradit počátečním protestem, zkoušejte to po chvilkách, koťátko si procházky oblíbí.

  • Nejlepší variantou jsou kryté voliéry, které naše kočičky milují. Ve voliéře nehrozí kočičce žádné nebezpečí.

  • Prosím vyvarujte se módních oboječkům s rolničkou ( kočičky mají citlivý sluch a neustálý zvuk rolničky by ji stresoval)

    

   

           Bezpečnost

  • Pozor na ostré předměty, oheň, chemické prostředky a léky, jedovaté rostliny, agresivní zvířata a děti, otevřená okna a nekryté balkóny.

  •  V domácnosti může na kočku číhat řada rizik, která si majitel často ani neuvědomí.

  • Jedovaté rostliny. Kočky rády okusují rostliny a neřeší, jestli je rostlina poživatelná, nebo nikoli. Veškeré jedovaté rostliny by měly zmizet z míst, kam má kočka přístup.

  • Kuchyň. V kuchyni číhá na kočku řada nebezpečí - rozpálené plotýnky, nože na lince, různé spotřebiče. Pokud má kočka do kuchyně přístup, je potřeba "mít oči i vzadu". Na rozpálenou plotýnku umístit hrnec s vodou, aby na ni kočka neměla šanci skočit, nože hned uklízet, spotřebiče zavírat, aby do nich kočka nelezla

  • Okna. Okno v místnosti, kam má kočka přístup, by mělo být zabezpečené proti vypadnutí kočky. Kočka neřeší, jestli balancuje na okně v přízemí nebo v desátém patře, jakmile zahlédne moucu, ptáčka nebo cokoli jiného, co by mohla ulovit, skočí. Smrtelnou pastí pro kočky jsou ventilačky - kočka se zasekne a nedostane se ven, už řada koček takto přišla zbytečně o život ( doporučuji dát na okno pojistku – pojistkou zmenšíte ventilačku a tam se kočička již nedostane.

  • Čistící prostředky. Jsou pro kočky nebezpečné. Smrtelné pro ně jsou desinfekce na bázi kresolů - tyto by se v domácnostech, kde žijí kočky, vůbec neměly objevit, kočce stačí ke smrtelné otravě olíznutá tlapka!!! Veškeré čisticí a prací prostředky by měly být uzavřené ve skříních, kam se kočka nedostane. Čištěné povrchy je vhodné opláchnout vodou nebo důkladně vytřít, aby kočka nemohla olízat použitý prostředek.

  • Je potřeba dávat pozor v kutilských rodinách na povalující se hřebíky, drátky a podobné věci - kočkám to připadá jako výborná hračka, ale mohou se o ně vážně poranit.

    

   Cestování

  • Kočku je dobré už odmala zvykat na cestování v přepravce. Přepravka je prakticky nutností zejména při cestách autem - vyděšená kočka, která skočí na hlavu řidiči vozu, může způsobit nehodu. Navíc je v případě autonehody v přepravce více chráněna, než na klíně spolujezdce. Přepravku je dobré v autě připevnit bezpečnostním pásem, aby se při zatáčení nepřevracela a při prudkém zabrždění neletěla i s kočkou vpřed. Pro maiňáka doporučuji přepravku s označením 3 ( 10-12kg) Při cestování v zimě doporučuji na přepravku povlak.

   

   

           Trestání

  • Koťátko nikdy nebijte!!! Bezprostředně po prohřešku mu jej důrazně vytkněte (ne, nesmíš, dolů – krátké pokyny rychle pochopí, zapamatuje si, co nesmí dělat), zahrozte, zasyčte, tleskněte, případně hříšníka postříkejte trochou vody z rozprašovače. Opožděné "tresty" nemají smysl. Jediným způsobem výchovy je důslednost ve Vašem přístupu.

    

    

   Mazlení

  • Hrajte si s koťátkem a často se s ním mazlete. Vaši lásku Vám mnohonásobně oplatí. Kočka není pes, její náklonnost si musíte zasloužit.

    

   I když možná vypadá vše okolo kočky složitě, není péče o ně nijak extrémně náročná. Je pouze potřeba mít na paměti zejména bezpečnostní hlediska, pak bude Váš byt pro kočku bezpečný a kočka se bude cítit dobře, zvlášť pokud k tomu všemu přidáte potřebnou porci lásky a porozumění.

    

   Chovatelský servis

  • Jsem velice ráda, že jste se rozhodli pro koťátko z naši chovatelské stanice Felina Mondo*Cz

  • Svá koťátka jsem odchovala s péčí a láskou :o) odchodem koťátka od nás má péče a starost nekončí. Pokud se vyskytne jakýkoliv problém, budete chtít poradit či pomoc, prosím obraťte se na mě. Velice ráda Vám pomůžu.

  • Email: katerina-zizkova@email.cz

  • Telefon: 605 760 999

  • Budu velice ráda, když mi napíšete, jak se mé koťátko má a pošlete mi nějakou fotečku. Uděláte mi tím velikou radost :o)

    

TOPlist